top of page

Leje się krew! "Fatalne jaja" Michaiła Bułhakowa [recenzja][opracowanie]

Znacie "Mistrza i Małgorzatę", prawda? Pewnie dla wielu wiedza o literaturze Michaiła Bułhakowa na tym się zaczyna i na tym kończy. U mnie przez długi czas było podobnie. Mimo że szczerze uwielbiam najpopularniejszą z historii napisanych przez tego rosyjskiego pisarza, to jakoś tak się stało, że przez kilka lat nie wpadłam na pomysł, aby poszukać innych tytułów jego autorstwa. Dzisiaj będzie o jednej z takich powieści, która może nie należy do najpopularniejszych, a jest zdecydowanie warta poznania. Mili Państwo, przed Wami "Fatalne jaja".


Michaił Bułhakow w swoim krótkim opowiadaniu "Fatalne jaja" kreśli błyskotliwą, satyryczną wizję Związku Radzieckiego lat 20. XX wieku. Książka ta ma nieco ponad 200 stron, więc jestem pewna, że gdy tylko wkręcicie się w tę historię, przeczytacie ją ekspresowo. Historia profesora Piersikowa, który przypadkiem odkrywa tajemniczy czerwony promień przyspieszający rozwój organizmów, to nie tylko klasyczna opowieść z elementami fantastyki naukowej, ale przede wszystkim trafna krytyka ówczesnego systemu politycznego oraz mechanizmów władzy i mediów.


Michaił Bułhakow Fatalne Jaja okładka książki

Michaił Bułhakow "Fatalne jaja" - recenzja - opracowanie


O czym jest książka "Fatalne jaja"?


"Fatalne jaja" to satyryczna powieść fantastyczno-naukowa, w której Bułhakow ukazuje konsekwencje nieodpowiedzialnego wykorzystywania nauki przez niekompetentne władze. Historia profesora Piersikowa i jego odkrycia czerwonego promienia to nie tylko opowieść o naukowym eksperymencie, ale także o sile propagandy, biurokracji i skutkach ingerencji polityków w sprawy, których nie rozumieją.


Książka drwi z sowieckiego systemu, ukazując, jak szybko media i rząd mogą zmanipulować opinię publiczną. Przez groteskowe i tragiczne wydarzenia Bułhakow pokazuje, że w świecie, w którym rządzą ignoranci, to nie prawdziwi winowajcy ponoszą konsekwencje swoich działań, lecz niewinni naukowcy czy intelektualiści. Pomimo lekkiego tonu, powieść niesie głębokie przesłanie i ostrzeżenie przed skutkami niekontrolowanego postępu oraz rządowej manipulacji.



Streszczenie powieści „Fatalne jaja” Michaiła Bułhakowa


Akcja Fatalnych jaj rozgrywa się w Związku Radzieckim w latach 20. XX wieku. Głównym bohaterem jest profesor Włodzimierz Ipatiewicz Piersikow, wybitny naukowiec i badacz płazów. Pracując w swoim laboratorium, przypadkowo odkrywa tajemniczy czerwony promień, który znacząco przyspiesza rozwój organizmów i sprawia, że stają się one większe, silniejsze i bardziej agresywne.


W tym samym czasie w kraju wybucha epidemia, która niemal całkowicie niszczy populację drobiu. Władze, szukając rozwiązania kryzysu, postanawiają wykorzystać odkrycie profesora do odbudowy hodowli kurcząt. Dochodzi jednak do tragicznej pomyłki – zamiast jaj kurzych do laboratorium trafiają jaja gadów, które pod wpływem czerwonego promienia przekształcają się w gigantyczne, krwiożercze potwory.


Wkrótce przerośnięte węże, krokodyle i żaby wydostają się na wolność i zaczynają siać spustoszenie. Państwo, nieprzygotowane na taką katastrofę, nie jest w stanie skutecznie walczyć z bestiami. Dopiero gwałtowne ochłodzenie klimatu sprawia, że śmiertelnie groźne istoty giną. W wyniku całego chaosu profesor Piersikow staje się kozłem ofiarnym i zostaje zamordowany przez rozwścieczony tłum, mimo że sam nie ponosi winy za katastrofę.



Plan wydarzeń


  1. Profesor Piersikow odkrywa czerwony promień przyspieszający rozwój organizmów.

  2. Wybucha epidemia niszcząca populację drobiu w całym kraju.

  3. Władze decydują o wykorzystaniu odkrycia naukowca do odbudowy hodowli kurcząt.

  4. Dochodzi do tragicznej pomyłki – zamiast jaj kurzych użyte zostają jaja gadów.

  5. Wylęgają się gigantyczne, agresywne gady, które zaczynają siać spustoszenie.

  6. Potwory atakują Moskwę i inne miasta, państwo nie jest w stanie sobie z nimi poradzić.

  7. Niespodziewane ochłodzenie powoduje śmierć krwiożerczych istot.

  8. Profesor Piersikow, niesłusznie oskarżony o katastrofę, zostaje zamordowany przez tłum.


Naukowiec Piersikow

 

Głównym tematem książki jest niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą wykorzystywanie naukowych odkryć przez osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy ani rozsądku, by właściwie nimi zarządzać. Eksperymenty profesora, w rękach niekompetentnych urzędników, prowadzą do katastrofalnych skutków – olbrzymie, krwiożercze gady zaczynają terroryzować Moskwę. Bułhakow wyraźnie piętnuje biurokrację i propagandę, pokazując, jak łatwo manipulować społeczeństwem, przeinaczając fakty i dostosowując przekaz do politycznych potrzeb władzy.


Wielką zaletą książki jest jej lekki, ironiczny styl, który mimo poważnego przesłania sprawia, że "Fatalne jaja" czyta się z dużą przyjemnością. Autor, podobnie jak w swoich innych dziełach, umiejętnie łączy elementy humoru, grozy i absurdu, tworząc jedyny w swoim rodzaju klimat. Sceny ataków przerośniętych stworzeń są dynamiczne, a opisy – sugestywne, ale nie przytłaczające. Krew się leje, kości są łamane, a czytelnik tak wciągnięty w fabułę, że czyta to wszystko z wypiekami na twarzy.


To co bardzo mi się podobało to wprowadzenie do samej akcji powieści. Akcja zaczyna się bardzo szybko, co jest zrozumiałe przy tak krótkiej książce, ale nie jesteśmy pozbawieni odpowiedniego zapoznania się z głównym bohaterem. Postaci w książce są wyraziste i różnorodne, każda z nich ma swój unikalny sposób mówienia i zachowania. Właśnie ta dbałość o szczegóły sprawia, że nawet drugoplanowe role zapadają w pamięć. Wiarygodności profesorowi nie brakuje. Jesteśmy przekonani o jego wielkiej wiedzy po tym, jak opowiada o zwierzętach. Zarówno o żabach, którymi zajmuje się na co dzień, ale również o kurach. Jak twierdzi, jego wiedza o tych zwierzętach jest niewielka, po czym wymienia kilkanaście różnych gatunków i ich charakterystyki. Co trochę przy tym przypomina, że znawcą kur absolutnie nie jest.


kury w powieści Bułhakowa "Fatalne jaja"

Bułhakow świetnie oddaje tragikomicznego ducha swoich czasów, balansując między groteską a dramatem. Wszystko tu wydaje się spójne i przemyślane, a czytelnik czuje, że autor doskonale wie, o czym pisze i co tym dziełem chciał przekazać. Pod pozornie prostą fabułą kryje się wielowymiarowa opowieść pełna metafor i ukrytych znaczeń. Krytyka władzy, ostrzeżenie przed konsekwencjami nieprzemyślanych eksperymentów i ostry komentarz na temat manipulacji medialnej sprawiają, że "Fatalne jaja" pozostają aktualne także dziś. To książka, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.


KulturoNIEznawczyni

 

Podoba Ci się moja twórczość?

Zobacz, jak możesz wesprzeć moją stronę!

postaw kawę - baner

tagi: Michaił Bułhakow Fatalne jaja recenzja opracowanie, książka, literatura piękna, klasyka literatury, najlepsze książki Bułhakowa, powieści Bułhakowa, opracowanie, recenzja, opis, ocena, motywy, streszczenie, plan wydarzeń, plan zdarzeń, o czym jest, recenzje książek, recenzje literatury, polska strona o książkach, polska strona o literaturze, krytyk literacki, blog o książkach, strona o książkach, kulturonieznawczyni, kulturoznawczyni

Commentaires


bottom of page