top of page

Króliki, króliki! "Myszy i ludzie" - John Steinbeck [opracowanie]

Chyba każdy miał kiedyś takie dziwne uczucie podczas czytania książki, że kiedyś już po nią sięgnął. Nawet przeczytaliśmy całość i nawet nam się podobała, ale czas robi swoje i okazuje się, że pamiętamy z tej historii raptem kilka scen. Tak właśnie miałam, czytając "Myszy i ludzie". Miałam przebłyski, ale wciąż niewiele z tego wszystkiego kojarzyłam.


Powieść Johna Steinbecka to krótka opowieść o niespełnionych marzeniach, sile przyjaźni, losie, bezsilności i przeznaczeniu. To przede wszystkim poruszająca książka o prostych ludziach, którzy zmagają się z codziennym życiem w trakcie Wielkiego Kryzysu. George i Lennie to pracowici włóczędzy, którzy marzą o własnym kawałku ziemi, który zapewniłby im godne życie na własnych warunkach. Ten właśnie mały kawałek do uprawy, na którym kicałyby wesoło urocze króliki jest ich największym, niespełnionym marzeniem. Samo rozmawianie o tym, jak to będzie, gdy wreszcie uda im się kupić ziemię jest najszczęśliwszym momentem każdego dnia. Wyobrażenie o pięknym życiu towarzyszy im w każdej chwili i utrzymuje przy życiu.


Myszy i ludzie Steinbeck

"Myszy i ludzie" Johna Steinbecka to historia, która odsłania proste, lecz pełne trudów życie robotników w czasach Wielkiego Kryzysu. Głównymi bohaterami są George i Lennie – dwaj włóczędzy, których łączy niezwykła przyjaźń. Lennie, postać o wielkiej sile fizycznej, ale umysłowo opóźniona, postrzega świat w sposób inny niż reszta. Mimo dobrych intencji, jego niezdarność i brak zrozumienia własnej siły często prowadzą do problemów. Jego nieumyślne krzywdzenie, jak śmierć małych zwierząt czy przypadkowe zabicie żony Curleya, staje się nieuniknioną tragedią w jego życiu.


Jednym z symbolicznych motywów w powieści jest pies Candy'ego – stary, schorowany, lecz wierny towarzysz, który ostatecznie zostaje zastrzelony przez innego pracownika, mimo że Candy sam nie potrafił podjąć tej decyzji. To wydarzenie stanowi echo późniejszych dramatycznych scen, w których George musi podjąć decyzję o zabiciu Lenniego, wiedząc, że jeśli tego nie zrobi, inni go dopadną. W tej paraleli między psem Candy'ego a Lennie'm ujawnia się głęboka refleksja nad losem, współczuciem i trudnymi moralnymi wyborami.


myszy i ludzie i króliki

Największym marzeniem Lenniego jest posiadanie własnych zwierzątek, które mógłby przytulać do woli. Trudem tego marzenia jest to, że nie istnieją tak wytrzymałe okazy, które przetrwałyby miziane olbrzyma. To też pewien symbol tej historii, i pokazuje, że nawet wielki, postawny człowiek potrzebuje delikatności i miłości. To jest właśnie coś, co najbardziej mnie urzeka w powieści Steinbecka. Lennie opisany jest tak dokładnie, że można poczuć, że go sami doskonale znamy. Znamy jego emocje, uczucia i pragnienia. Rozumiemy nieporadność i współczujemy braku wyczucia w relacjach z ludźmi i ze zwierzętami. To taka postać, której chciałoby się pomóc, ale nie bardzo wiadomo, jak można to uczynić.


Zakończenie książki jest pełne tragizmu i wywołuje wiele emocji. George, widząc, że Lennie nie ma szans na ucieczkę przed gniewem innych robotników, decyduje się osobiście go zastrzelić. Ta decyzja, choć bolesna, może być postrzegana jako akt miłosierdzia – George chciał oszczędzić Lennie'mu większego cierpienia. W ten sposób książka stawia pytania o moralność, odpowiedzialność i granice między przyjaźnią a obowiązkiem w obliczu nieuchronnych tragedii.



Plan wydarzeń "Myszy i ludzie"

1. Wędrówka George'a i Lenniego

2. Rozmowa o marzeniach

3. Przybycie na farmę

4. Poznanie innych pracowników

5. Zacieśnienie konfliktu z Curleyem

6. Śmierć psa Candy'ego

7. Wizyta żony Curleya w stajni

8. Tragiczny wypadek

9. Ucieczka Lenniego

10. Poszukiwanie Lenniego

11. Decyzja George’a

12. George po śmierci Lenniego



Udało mi się wyczytać, że tytuł książki nawiązuje do wiersza Roberta Burnsa "Do myszy" (To a Mouse), w którym poeta wyraża żal, że nawet najlepiej zaplanowane marzenia mogą nie spełnić się, co jest główną myślą powieści Steinbecka.


"Lecz, Myszko, innych też nadzieja łudzi;

Przewidywaniem mózg próżno się trudzi:

Przemyślne plany i myszy, i ludzi

W gruzy się walą,

Nasze zapały zawód zwykle studzi

Zwątpienia stalą."



Książka warta polecenia, uwagi, chwili oddechu i zastanowienia. Na pewno jest to powieść z kategorii poruszających i widziałabym ją w kanonie lektur szkolnych. Obecnie, z tego co się orientuję, widnieje ona jedynie jako pozycja dodatkowa, nieobowiązkowa.


KulturoNIEznawczyni



tagi: Myszy i ludzie Steinbeck opracowanie, motywy, plan wydarzeń, opis, szczegóły, streszczenie, kto zabił Lenniego, recenzja, opcena, krytyk literacki, o co chodzi w Myszach i ludziach, kulturonieznawczyni, kulturoznawczyni

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page