W teatrach nadal czas wakacyjny, czyli dzieje się niewiele, dlatego dzisiaj ponownie w ramach mojej własnej akcji "Czytam, więc publikuję" przedstawię kolejną z książek, która trafiła na mój czytnik. Przeczytanie jednego z najpopularniejszych utworów Agathy Christie będzie dobrym punktem wyjścia również do zweryfikowania, które z książek tej autorki udało mi się dotychczas poznać.
Zacznę jednak od morderstwa w ciuchci. Nie jest to książka niezwykle zasobna w cytaty, które bym co trochę zaznaczała wzdychając z zachwytu. To po prostu nie ten typ książki (o książce pełnej cytatów będzie w kolejnym wpisie!). W tym przypadku notowałam sobie raczej najważniejsze punkty zaczepienia i wszystko to, co mogłoby mi pomóc w odgadnięciu zagadki zabójstwa w pociągu Orient Express przed Herculesem Poirot. Odkąd pamiętam borykam się z przypadłością niezwykle słabego kojarzenia imion, nazwisk, twarzy - generalnie ludzi. To na pewno nie ułatwia życia na co dzień, ale też nie ułatwia, kiedy w książkach pojawia się wiele postaci, a po nazwiskach szybko ich historie mi gdzieś ulatują. W takiej sytuacji byłam postawiona w momencie czytania kryminału Agathy Christie. Staram się jak mogę, notuję, zaznaczam nazwiska, tworzę skojarzenia, lecz finalnie i tak detektyw z wąsem ubiega mnie w odgadnięciu, kto zabił.
Historia sama w sobie jest ciekawa, a szczególnie jej zakończenie. To przyjemny, lekki kryminał, idealny do wzięcia na plaże. Mamy tu określoną grupę podejrzanych, bowiem zabić mógł tylko ktoś, kto przebywał w noc morderstwa w konkretnym wagonie pociągu. Do tego wiele niedopowiedzeń, znikoma liczba motywów, ukryta historia z przeszłości, a alibi ma każdy z podróżujących. Nie lada zagadka stoi przed porucznikiem Poirot.
Historia ta doczekała się również ekranizacji. Starsza z nich pochodzi z 1974 roku i przebija znacznie film, który do kin wszedł w 2017 roku. Jeżeli macie podobnie jak ja, że lubicie po przeczytaniu książki obejrzeć jej ekranizację, to zdecydowanie polecam sięgnięcie do filmu z lat 70. To co według mnie głównie różni film od książki to przedstawienie historii Daisy Armstrong, a bardziej nie to jak, ale kiedy. Pod koniec filmu również rozwiązanie ulega nieznacznemu zmienieniu w kontekście jednej z pań. Zarówno wersja z książki, jak z filmu jest dla mnie w porządku. Jeśli ktoś z Was nie zna tej historii to bez obaw, więcej już nie zdradzam.
zdjęcie: Morderswo w Orient Expressie (1974), filmweb.pl
Nie wiem, kogo podkusiło, aby w najnowszej odsłonie filmu zepsuć wygląd detektywa przez niebotycznie długie wąsy. To wygląda wręcz komicznie i trudno skupić uwagę na czymkolwiek innym, co widzimy na ekranie. Na poniższym zdjęciu nie wygląda to tak dramatycznie, jak w momencie oglądania filmu. Uwierzcie, albo sprawdźcie sami. Oczywiście ta wersja ma też swoje plusy. Jeden z plusów nazywa się Judi Dench. Ale już koniec o filmach, bo o książkach miała być mowa.
zdjęcie: Morderswo w Orient Expressie (2017), filmweb.pl
Agatha Christie to królowa kryminalnych intryg. Wpływowa, utalentowana brytyjska pisarka na swoim koncie ma ponad 90 powieści, co samo w sobie robi już wrażenie. Poza detektywem Herculesem Poirot, stworzyła również postać panny Marple. Mimo że, Poirot wydaje się nieco bardziej charyzmatyczny, to przyznam, że zawsze książki z udziałem panny Marple czytało mi się równie dobrze.
Od września do grudnia 2020 roku zaczytywałam się w powieściach Christie i tak o to udało mi się do tej pory przeczytać 10 książek tej pisarki. Właściwie 11, licząc powieść "Morderstwo w Orient Expressie". Poniżej lista przeczytanych dotychczas przeze mnie utworów brytyjskiej pisarki. O ile niektórych z nich już nie pamiętam, tak w głowie siedzą mi pozycje numer 2,3,4 oraz 6, a w szczególności "Śmierć lorda Edgware'a" i "Tajemnica gwiazdkowego puddingu".
"Słonie mają dobrą pamięć"
"Tajemnica gwiazdkowego puddingu"
"Morderstwo na polu golfowym"
"Śmierć lorda Edgware'a"
"Niemy świadek"
"Zerwane zaręczyny"
"4.50 z Paddington"
"Przyjdź i zgiń"
"Uśpione morderstwo"
"Noc w bibliotece"
"Morderstwo w Orient Expressie"
KulturoNIEznawczyni
tagi: Agatha Christie Morderstwo w Orient Expressie, Hercules Poirot, recenzja, opis, streszczenie, powieści Agathy Christie, Orient Express, detektyw, powieść kryminalna, kryminał, najlepsze kryminały wszech czasów, kulturonieznawczyni, kulturoznawczyni, strona o literaturze, recenzent książek, blog o książkach
Comentários