Co jakiś czas chwytam po książkę z kategorii negocjacji lub manipulacji. Oba te tematy są niezwykle ciekawe, a połączenie ich z psychologią sprawia, że zazwyczaj można wiele się z takich książek dowiedzieć o ludziach, życiu, czy samym sobie. Z manipulacją jest tak, że nie można się krzywić, kiedy ktoś nam mówi, że studiuje techniki manipulacji lub czyta podręczniki o niej. Nie musi to oznaczać, że w swoim życiu kieruje się nieetycznie, lecz może dzięki tej wiedzy, chce być odporny na techniki stosowane w jego stronę.
Ja oczywiście nie zdradzam celu sięgnięcia po "Podręcznik manipulacji" autorstwa George'a Hartleya i Maryann Karinch. Przyznam na początek, że czegoś innego się spodziewałam. Liczyłam bardziej na szybkie triki manipulacyjne i ich przykładowe wykorzystanie w życiu codziennym. Tu autorzy skupili się bardziej na długotrwałej manipulacji, która wiąże się ze skupieniem na przywiązaniu do grupy. Jest to ciekawe podejście i dobrze o tym wiedzieć, bo jako istoty stadne mamy dużą potrzebę do przynależności, ale również pewnej odrębności. Te dwie cechy ludzkie stały się podstawą do omówienia różnych działań manipulacyjnych, z którymi możemy się w swoim życiu spotkać.
Podsumowując, charyzma to nie jakaś magiczna aura, z którą urodziły się wybrane jednostki. To umiejętność przesuwania innych na drabinie potrzeb, szybkiego manipulowania nimi i oddziaływania na ich poczucie przynależności i pozycję w grupie. Ostatecznie charyzma to kwestia zdolności do wywołania pewnego trwałego efektu.
Sama książka mnie nie zachwyciła, bo tak jak wspomniałam wcześniej, czegoś innego oczekiwałam. To co było na plus, to zwrócenie uwagi na kwestie, o których za bardzo nie myślałam pod kątem manipulacji. Jakieś 80% książki bazowało na tym, że manipulacja opiera się na więziach między ludźmi i przywiązaniu do konkretnych grup. Mając chęć, aby ktoś przygotował za ciebie raport w pracy albo zaproponował zrobienie zakupów raczej szukasz sposobów prostych i skutecznych, a nie takich burzących więzi tej osoby z przyjaciółmi czy rodziną. To oczywiście bardzo specyficzny przykład, ale sądzę, że na co dzień częściej spotykam się z takimi prostymi technikami manipulacji niż konkretnymi, daleksiężnymi skomplikowanymi działaniami.
Oto przegląd sposobów manipulowania budowaniem i niszczeniem więzi: Przywiązanie danej osoby do ciebie. Przywiązanie danej osoby do grupy. Zniszczenie jej więzi z tobą, ale przywiązanie jej do grupy. Zniszczenie jej więzi z grupą, a przywiązanie jej do ciebie. Zniszczenie więzi zarówno z tobą, jak i z grupą.
To co znalazłam w tej książce odkrywczego i godnego zapamietania to niezwykle istotne podejście do poziomu życia danej osoby i jej poziom na hierarchii potrzeb Maslowa, Dodatkowo znaczna potrzeba indywidualizmu jednostek, chęć bycia zauważonym będąc w grupie. Zgodnie z radami z książki warto czasem dodać nutkę tajemniczości do swoich historii i nie zdradzać wszystkiego od razu. Taka otwartość nie ciekawi słuchaczy. Obserwacja i uważne słuchanie jest kluczem do poznania, ale to chyba wszyscy wiemy, choć nie zawsze to stosujemy.
Charyzma zależy od tego, czy otoczenie dostrzeże twoją wartość, czyli coś, co wyróżnia cię z tłumu. Nawet jeśli umiesz wymienić wszystkich prezydentów Stanów Zjednoczonych w porządku chronologicznym, cały czar pryśnie, jeśli od razu powiesz, że zawdzięczasz to specjalnej regule mnemotechnicznej. Pamiętaj, że odkrywając karty, znów staniesz się jednym z wielu.
Na koniec 11 inspirujących, wartych zapamiętania cytatów, które mogą Wam pomóc zdecydować, czy warto sięgnąć po "Podręcznik manpiulacji" Hartley i Karinch:
1.
"Aby jednak manipulować ludźmi, trzeba wcześniej wiedzieć, czym kierują się w swoich działaniach."
2.
"Szympansy uśmiechają się ze strachu – a my jesteśmy z nimi spokrewnieni."
3.
"Powtarzaj to, co powiedzieli inni. Powtarzając wypowiedź rozmówcy, możesz skłonić go do jej rozwinięcia, a nawet do przyznania, że mija się z prawdą."
4.
"Podkreślanie indywidualizmu tatuażem dawno już przestało być formą zerwania z tradycją. Obecnie można to uznać za oznakę przynależności do pewnej grupy, nie zaś niezależności od społeczeństwa. Powinniśmy sobie zadać pytanie, czy za pięć pokoleń tatuaże na plecach nie będą przypadkiem zwykłym atrybutem starszych,"
5.
"Podkreślaj osiągnięcia rozmówcy, dzięki czemu połechtasz jego ego. Wtedy chętnie poda ci więcej szczegółów. Podsunie ci to kolejne tropy, pozwalające zadać kolejne dobre pytania."
6.
"Jest takie powiedzenie, że generałowie zawsze planują poprzednią wojnę."
7.
"Poczucie przynależności i potrzeba odrębności to najważniejsze czynniki wpływające na dynamikę każdej grupy, od rodziny po wielkie międzynarodowe korporacje."
8.
"Potrzeba przynależności jest zwierzęca, potrzeba odrębności – ludzka."
9.
"A jeżeli jesteś charyzmatyczny, zobacz, jak wzmocnić tę cechę. Przy okazji zrozumiesz też, w jaki sposób oddziałuje na ciebie charyzma innych. Oto pięć kroków: 1. Pokaż swoją wartość. 2. Dostrzegaj okazje. 3. Zapewnij sobie publiczność. 4. Daj innym poczucie przynależności. 5. Wyróżnij tych, nad którymi chcesz zapanować."
10.
"Pokazując drugiej osobie swoją wartość, musisz zadbać, by nie wiedziała o tobie wszystkiego. Musi otaczać cię mgiełka tajemnicy. Stracisz możliwość zbudowania autorytetu i wiarygodności, jeśli od razu ujawnisz, że masz tylko jednego asa w rękawie. Musisz prowadzić swego rodzaju flirt, grę, w której twoje karty pozostają zakryte przed przeciwnikiem. Musisz stworzyć pewien obraz samego siebie. Może on składać się z wielu różnych elementów, ale musisz być w stanie wiarygodnie trzymać się go tak długo, jak długo chcesz charyzmatycznie oddziaływać na drugiego człowieka."
11.
"Jednym z najlepszych wyróżników i środków przyciągania jest tajemnica."
KulturoNIEznawczyni
Comments