TOP 6 sztuk teatralnych 2023 | Podsumowanie roku
- KulturoNIEznawczyni
- 31 gru 2023
- 9 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 19 mar 2024
Pół roku temu z wypiekami na twarzy podsumowywałam pierwsze 6 miesięcy 2023 roku i przyznam, że już wtedy wyglądało to wszystko naprawdę dobrze. To mój pierwszy tak intensywny teatralnie rok i fakt, że wkręciłam się w to do tego stopnia, że trudno mi sobie wyobrazić, jak mogłam żyć kiedyś bez regularnych wizyt w teatrach sprawia, że już teraz mogę powiedzieć, że 2023 był przez to rokiem przełomowym. Zapraszam więc teraz na top sztuk teatralnych 2023. Tylko najlepsze z najlepszych!
Ponownie, jak we wpisie z czerwca, mamy i tym razem 4 kulturalne kategorie. Trzy z nich to wydarzenia, w których brałam udział. Najwięcej jest oczywiście spektakli teatralnych, później mamy wyróżnione koncerty oraz dość uboga kategoria "inne". Na koniec podsumowuję książki, które przeczytałam, bo poza ruszeniem do miejsc kultury, znalazłam nieco czasu na czytanie w domowym zaciszu (albo bardziej w zgiełku autobusu).
Zachęcam do przypomnienia sobie mojego podsumowania pierwszych 6 miesięcy 2023 roku:

Wydarzenia kulturalne
Teatr/ opera:
"Odyseja" Nowy Teatr (05.02)
"Wstyd" Nowy Teatr (12.02)
"Zacznijmy jeszcze raz" Teatr Kamienica (26.03)
"Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie" Teatr Narodowy (02.04)
"Uczta" Nowy Teatr (21.04)
"SIX" -Teatr Syrena (14.12)
"Polita" - Studio Buffo (16.12)
Koncerty:
BANKIET u sanah - Kraków (09.01)
Koncert noworoczny Sinfonia Varsovia, SGH (28.02)
Koncert symfoniczny - Strauss, Schmitt, Brahms (22.04)
Koncert Christmas Jazz | Chuck Wansley (21.12)
Inne:
Garść ciekawostek:
Nie byłam na żadnej sztuce w styczniu 2023 roku, co było spowodowane moją sesją egzaminacyjną na uczelni.
W lutym byłam na 7 wydarzeniach kulturalnych i był to najaktywniejszy kulturalnie miesiąc.
Najczęściej odwiedzanym przeze mnie teatrem był Nowy Teatr, gdzie byłam aż 5 razy - wszystkie sztuki z Magdaleną Cielecką.
W teatrach w 2023 roku spędziłam ponad 79 godzin
Najtańszy bilet kosztował mnie 15,75 zł (studencki do Teatru Polskiego), najdroższy zaś 240 zł - Teatr Sabat. Łącznie na bilety teatralne wydałam 3073 złote.
Przez rok zyskałam ogrom wrażeń, emocji, zdobyłam nową wiedzę o kulturze wysokiej. Straciłam za to 1 światełko rowerowe, które skradziono mi w trakcie sztuki granej w Nowym Teatrze. To był jedyny raz, kiedy wybrałam się do teatru na rowerze.
Teatralne TOP 6
miejsce 6.
Za to, że dowiedziałam się, że opera w kinie może być fascynująca, a Piotr Beczała to nasz operowy geniusz. Było to zupełnie nowe doświadczenie dla mnie i z całą pewnością chcę je powtórzyć. Czułam się jakbym przeniosła się na 5 godzin za ocean. Może fakt, że nigdy nie byłam na operze w Stanach Zjednoczonych podbił moje wrażenia, bo po prostu czułam w tamtym momencie tę amerykańską pompę. Niezwykle ciekawe były nawet same przerwy, kiedy dziennikarze łapali występujących artystów na krótkie wywiady. Coś niesłychanego dla mnie.
miejsce 5.
Moje fantastyczne odkrycie na koniec roku. Znajdujący się na Pradze teatr to miejsce, które warto odwiedzić. Trafiłam przypadkowo, ale jak się okazało celnie. Jakość wykonania, głosy występujących śpiewaków (przede wszystkim Katarzyny Mackiewicz), cudowna scenografia i niezwykle dobra energia. Świetnie się tam czułam i w efekcie, przez kolejny tydzień wsłuchiwałam się w utwory Franza Lehara.
zdjęcie: Karpati&Zarewicz / https://www.mteatr.pl/pl/za-nami-premiera-krainy-usmiechu
miejsce 4.
Wydaje mi się, że wewnątrz poczułam chrupnięcie. To chyba jasny znak, że coś we mnie pękło. Niezwykły obraz życia. Prawdziwie, dosadnie, z dawką inteligentnego humoru i wzruszeniem na koniec. Bardzo mi to "siadło". Na scenie duet doskonały i kochany przeze mnie odkąd zobaczyłam pierwszy raz "Miodowe Lata". Cezary Żak i Artur Barciś robią tu kawał sztuki.
miejsce 3.
"Trwaj chwilo, jakże jesteś piękna" to pomyślałam w trakcie baletu, choć wiem, z czym to się może wiązać. Czułam błogość, fascynację, kunszt, jakość i... spokój, a byłam w Operze Narodowej na dzień przed obroną pacy magisterskiej. Ogromne wrażenie, zachwyt nad scenografią, strojami, odegraniem ról, tańcem, muzyką. O to właśnie chodzi w sztuce!
miejsce 2.
Niezwykle doceniam, kiedy ktoś potrafi mnie zaskoczyć. A jeśli potrafi zrobić to w teatrze i to w taki sposób, że co trochę wybucham śmiechem to znaczy, że wie, co robi. Szłam na 6. piętro z ogromnym bagażem, w którym niosłam moje oczekiwania. Tytuł ten wybrałam przez Agnieszkę Grochowską i nie ma co ukrywać, aktorsko ta sztuka mnie porwała. Nie tylko Grochowska, ale również Bartłomiej Topa, Aleksandra Popławska oraz Szymon Bobrowski. Wszyscy byli doskonali! Może miałam pewne zastrzeżenia po wyjściu z teatru i długo się zastanawiałam, czy finalnie "Niezwyciężonego" umieścić na 2. miejscu, ale tak, decyzja zapadła i podjęłam ją sercem. A serce dodatkowo mi podpowiedziało, aby zobaczyć ten spektakl ponownie w lutym 2024.
miejsce 1.
TOP OF THE TOP! 10/10 Za magię, jakość i za to, że przerosło to wszelkie moje oczekiwania. Za to, że przeniosłam się na ponad 3 godziny do innego świata i byłam w hipnozie. Zdecydowany zwycięzca mojego rocznego zestawienia. Gdy wyszłam z teatru moje oczy świeciły się niczym gwiazdy na niebie, a na ustach miałam tylko słowo "wow". Ogromne brawa dla Studia Buffo. Takich spektakli chce się więcej i więcej, ale tak naprawdę są rzadkością, więc cieszę się ogromnie, że znalazłam perłę.
Jeśli uwielbiacie ten utwór Bułhakowa to wiecie, jak wiele trudnych elementów zawiera w swojej treści. Mam ogromną słabość do tej książki i dlatego tak bardzo obawiałam się, że teatralna wizualizacja tego, co miałam przed oczami czytając książkę, mnie rozczaruje. Jak bowiem wyjść zwycięsko ze scen takich jak: przejechanie bohatera przez tramwaj, sztuczki magiczne włącznie z urwaną głową i ponownym jej przytwierdzeniem, podróż przez gwiazdy, lot na miotle, czy sama postać kota Behemota? Ja nie wiedziałam, ale Buffo wie i robi to doskonale. Studio Buffo tym spektaklem wygrywa całe zestawienie. Zachwyt!

źródło: https://studiobuffo.com.pl/spektakl/view/68/Mistrz-i-Malgorzata
4 największe rozczarowania
"Szalone nożyczki" Fabryka Marzeń (07.05)
Było zbyt płytko, banalnie, z żartem bazującym na stereotypach. Nie spełnił oczekiwań i zwyczajnie zawiódł. W wielu momentach czułam wręcz zażenowanie.
"Muzyka filmowa w ogrodzie" (17.06)
Niewarte swojej ceny, przeciętny repertuar, brak odpowiedniego klimatu i coś, czego wybaczyć na koncercie nie można - fatalne nagłośnienie. Stosunek ceny do jakości wypada bardzo marnie.
Bardzo nieudolne żarty. Bez polotu i fantazji. Na widowni cisza przez pierwsze 20 minut, a na komedii to bardzo zły znak. Póżniej, o ile zaczął się u niektórych widzów pojawiać uśmiech na twarzy, tak mnie te żarty zwyczajnie nie bawiły. Było to albo obalone, albo bardzo płytkie. Niestety poziom słabego kabaretu, który często widuje się w telewizji i przełącza po chwili.
Zadziwiająca sztuczność aktorów, których bym o taki efekt nie podejrzewała. Scenariusz nie trzymał się tu niczego i to mój główny zarzut, bo logiki i sensu próżno tu szukać. Męczyłam się bardzo.
Literatura
Przeczytane książki:
"Niespokojni Zmarli" - Simon Beckett
"Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych" - dr Matthew Walker
"Szklany klosz" - Sylvia Plath
"Zapach śmierci" - Simon Beckett
"Wieczór Trzech Króli" - William Shakespeare
"Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych" - Stanisław Płużański
"Weronika postanawia umrzeć" - Paulo Coelho
"Martwy Sad" - Mieczysław Gorzka
"Przemiana" - Franz Kafka
"Płakaliśmy bez łez" - Gideon Greif
"Zabójczy kulig" - Alek Rogoziński
Dodatkowo napisałam o książce którą zaczęłam, ale jej finalnie nie podołałam.
Tak, jak wspominałam w podsumowaniu półrocznym, od 2018 roku prowadzę statystki czytelnicze w aplikacji "Habits". Polecam, bo świetna aplikacja do monitorowania naszych nawyków.
Legenda
Różowy kafelek - tego dnia czytałam (np. 01.01.2023)
Mniej różowy kafelek - tego dnia nie czytałam, ale nie przerywa to serii - cel to 5/7 dni czytania (np. 18.01.2023)
Szary kafelek - nie czytałam i dzień ten przerywa serię (16.05.2023)




Ten rok pod względem czytania wypada najlepiej od kilku lat. Udało mi się wejść w dobry rytm czytania, wielokrotnie wybierałam książki, które płynęły, dzięki czemu tempo też było jak na mnie bardziej niż zadowalające. W 2022 roku przeczytałam 24 książki, w 2023 zaś 30. Oczywiście w czytaniu chodzi o coś więcej niż liczby, bo równie dobrze książka może mieć zarówno 100 stron jak i 800. Nie patrzę już tak szczegółowo na te statystyki. Głównie cieszy mnie regularność i bardzo solidny nawyk czytania, który pielęgnuję od wielu lat. Jest to do tego stopnia ważny nawyk, że czuję się źle, jeśli danego dnia, mając wolny czas, nie zagospodarowałam choćby chwili na czytanie.

Rok zakończyłam z wynikiem 292 dni czytania. Celem było 300 dni, więc niewiele tutaj brakło. To co cieszy to fakt, że słupek ten wybija się nad wszystkie pozostałe i zostawia daleko w tyle 2022 rok, kiedy miałam przez pewien czas kryzys czytania, co spowodowało znaczny spadek i zaledwie 189 dni z książką. Poniżej jeszcze wykres pokazujący, że moja regularność i siła nawku owocuje dużą równością. Jedynie lipiec mocno odstaje od średniej, kiedy to sięgnęłam po książkę zaledwie 15 razy.

TOP 5 książek wartych uwagi
*kolejność nie ma znaczenia
Czytając ten krótki utwór miałam cały czas uśmiech na twarzy. Świetny humor i bez banałów! Mrożek mnie ujął tym bardzo i chętnie polecam ten utwór jako lekki, ale z głębią przekazu.
Dała mi bardzo dużo do myślenia. Sen to potęga i nie można o tym zapominać. Wielki plus za mnóstwo badań naukowych przytoczonych w książce. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich uznających, że w weekend sobie odeśpią zarwane w tygodniu noce. Po lekturze zmieniłam kilka swoich nawyków, więc miała ona realny wpływ na moje życie.
"Płakaliśmy bez łez" - Gideon Greif
Tematyka, której wcześniej w ogóle nie tykałam. Nowy Teatr z reżyserem Warlikowskim na czele (lubujący się w twórczości Hanny Krall i tematyce żydowskiej) oraz spotkanie autorskie z twórcą książki "Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych" zachęciły mnie do sięgnięcia po literaturę historyczną. Tutaj autor przedstawia rozmowy z Żydami z grupy Sonderkommando. Bardzo ciężki emocjonalnie kawał historii.
Kawał dobrej literatury. Jeśli chcesz poprawić swoją wiedzę i wprowadzić do życia dobre nawyki, to jest to książka godna polecenia. Dla mnie jedna z najlepszych książek, które przeczytałam w tym roku. Z rozwojowych myślę, że najlepsza.
Ponownie chwyciłam za tę książkę i ponownie zostałam nią oczarowana. Utwierdziłam się w przekonaniu, że dzieło Wilde'a jest jednym z moich ulubionych i nic tego nie może zmienić. W tym momencie plasuję ją w moim top wszech czasów, gdzieś wśród takich utworów, jak "Cierpienia Młodego Wertera" i "Mistrz i Małgorzata".
Bez owijania w bawełnę, był to świetny kulturalnie rok. Teatry, opery, filharmonie, koncerty, książki - niczego tu nie brakło. Na początku 2023 roku zakładałam sobie za cel pisanie 2 postów tygodniowo na stronę. Nie zawsze się to udawało, ale teraz, już od 3 miesięcy zachowuję regularność w publikowaniu w środy i soboty. W tym roku napisałam 63 artykuły, a 27 z nich było recenzjami sztuk teatralnych. Zakładałam również, że będę chodzić do teatru co najmniej 2 razy w miesiącu. Często tych teatralnych widowisk zaliczałam więcej, więc i tu ten cel się udało spełnić.
Z niezrealizowanych planów: na liście miałam wybranie się na koncert Adele i Miley Cyrus. Pierwsza z pań nadal koncertuje jedynie za wielką wodą, a druga nie koncertuje w ogóle, co sprawia, że realizacja tych planów nie bardzo w tym roku zależała ode mnie. To co jednak chciałam ruszyć to moja książka, która gdzieś czeka i czeka, i doczekać się nie może. Brakło regularności i mimo kilku podejść temat ten ruszył o zaledwie kilka stron. Słabo, słabo, ale będzie kolejny plan na 2024. W przyszłym roku marzy mi się ruszenie nieco w świat i doświadczenie sztuki za granicą. West End? Ohh może, może. Ale nie tylko! Widzimy się w 2024 - niech będzie magiczny!
KulturoNIEznawczyni
tagi: top 6 sztuk teatralnych 2023, najlepsze sztuki teatralne 2023, najlepsze sztuki teatralne 2024, zestawienie, zestawienie najlepszych sztuk, najlepsze spektakle, najlepsze spektakle w Warszawie, najlepsze teatry w Polsce, ranking spektakli, na co do teatru, co obejrzeć, kultura, teatr, sztuka, opera, Buffo, 6. Piętro, Opera Narodowa, krytyk, recenzent, kulturoznawca, kulturonieznawczyni
Kommentare